Magyarországon minden ötödik ember 60 évnél idősebb. Bár ötven év fölött beszélünk „érett korról”, a szervezet leépítési folyamatai 35-40 éves kor körül indulnak el. Időskorra jelentősen kevesebb a szervezet energia igénye, mivel a fokozatosan csökkenő izomtömeg miatt is lelassul az alapanyagcsere. Mivel az idősek szervezete már nyugalmi állapotban is kevesebb energiát igényel, ha kevés a mozgás, túlsúly még változatlan energia-bevitel mellett is kialakulhat.
Az Európai Hidratációs Intézet és a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége közös kiadványában több érdekesség olvasható.
Míg tápanyagok nélkül hetekig, hónapokig is elélhetünk, víz nélkül csak rövid időt tudunk életben maradni. Ugyanis naponta egy felnőtt ember kb. 2,5 liter folyadékot veszít, párologtatással (izzadás, lehelet), vizelettel, széklettel.
Mindenki számára ismert, hogy farsang után következik a keresztény böjti időszak, ami nagypéntekig tart. Ha valaki nem vallási okból fontolgat megszorítást étrendjében, akkor erre az időszakra szokta tervezni a tavaszi „tisztító kúráját", általában a böjtihez hasonló megszorításokkal. Ugyanakkor vannak, akik nevén nevezve a problémát szeretnének megszabadulni néhány kg túlsúlytól, hogy beleférjenek előző évi ruhájukba.
A cukorbetegek leginkább akkor tudják betartani az orvos és dietetikusok által javasolt étrendet, ha nem kell részükre külön főzni. De ami részükre a „diabéteszes étrend", az a családnak is ajánlott egészséges összetételű táplálkozás kellene, hogy legyen.
A tea a víz után a világon a második legtöbbet fogyasztott ital. És itt rögtön tisztázni kell, hogy a tea megnevezés szigorúan véve csupán a teacserjéből készült italt takarja, azonban abból is – a feldolgozás módjának köszönhetően – több mint 3000-féle tea létezik.
A gyakoribb, közel 800 ezer embert érintő 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának oka közt is szerepel a mozgásszegény életmód, és magasabb kalóriatartalmú étkezések mellett kialakuló – elsősorban hasra lokalizálódó (sörhas) – túlsúly. Sajnos az életkor előrehaladtával az 1-es típusú cukorbetegek is hízhatnak, és bármilyen hihetetlen, 30-40 %-uk ugyanúgy szembesül a metabolikus szindróma (halálos négyes: elhízás, cukoranyagcsere zavar, magas vérnyomás, magas vérzsírok) problémájával, mint a 2-es típusú, túlsúlyos cukorbetegek többsége.