2024.11.21.
Felmondási idő és birtokvédelmi eljárás

Felmondási idő és birtokvédelmi eljárás

Felmondási idő szabályai és kivételei – Mikor kezdődik? Meddig tart? Tudj meg mindent oldalunkon!

Felmondási idő

A felmondási idő kezdete

A felmondási idő fontos szerepet játszik a munkaviszony megszüntetése során. Az időszak kezdetének megállapítása életbevágó mind a munkavállaló, mind a munkáltató számára. A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik. Van azonban néhány kivétel, például betegség miatti keresőképtelenség esetén, amikor a munkavállalónak adott betegszabadság lejártát követő egy év után kezdődik. Hasonló szabály vonatkozik a beteg gyermek ápolása és a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság esetére is.

Felmentési idő és annak jelentősége

Amennyiben a munkáltató mond fel a munkavállalónak, köteles őt a felmondási idő felére felmenteni a munkavégzés alól. Ez az időszak lehetőséget ad a munkavállalónak arra, hogy új munkalehetőséget keressen vagy elintézze személyes ügyeit. Fontos, hogy a felmentést legfeljebb két részletben kell biztosítani, a munkavállaló kívánságának megfelelően. Ellentétben a munkáltatói felmondással, a munkavállaló általi felmondás esetén a törvény nem teszi kötelezővé a felmentési idő biztosítását.

Felmondási idő hossza

A felmondási idő alapértelmezésben harminc nap, de ez a munkáltatónál eltöltött idő alapján növekedhet. Például, három év után öt nappal, öt év után tizenöt nappal, és így tovább, egészen húsz év után hatvan napig. Az is fontos, hogy a felmondási időt a felek közösen hosszabb időtartamra is meghatározhatják, de ez legfeljebb hat hónap lehet. A felmondási idő alatt a munkavállalónak jár a távolléti díj, kivéve, ha a munkabérre egyébként nem lenne jogosult.

Munkaviszony megszüntetése és megszűnése

A törvény világosan meghatározza a különbséget a munkaviszony megszűnése és megszüntetése között. A munkaviszony megszűnése lehet közös megegyezéssel vagy egyoldalú felmondással történő megszűnés. A munkáltató felmondása esetén kötelezően indokolnia kell a felmondást, kivéve, ha határozott idejű munkaviszonyról van szó. A felmondás csak olyan indokokra alapozható, amelyek a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszik vagy aránytalan sérelemmel járnának a munkáltató számára.

Azonnali hatályú felmondás

Az azonnali hatályú felmondás esetén, ha a munkavállaló jogosult, akár 12 havi díjra is igényt tarthat, vagy ha a határozott idejű munkaviszonyából kevesebb mint egy év van hátra, akkor a hátralévő időre járó díjra. Ez a juttatás próbaidő alatt vagy azonnali hatállyal történt munkaviszony megszüntetése esetén jár.

A felmondási idő tehát számos szabályt és kivételt tartalmaz, amelyek mindkét fél érdekét szolgálják a munkaviszony megszüntetésekor.

Birtokvédelmi eljárás

A birtokvédelmi eljárás gyakran életmentő megoldást jelenthet, ha tulajdonunk vagy bérleményünk használatával kapcsolatban problémák merülnek fel. A mindennapi életben számos olyan eset fordul elő, amikor birtokvédelmet kell kérnünk, hiszen a birtoklás akadályozása vagy zavarása komoly következményekkel járhat.

Ki a birtokos és mi a birtok?

A jog a birtoklás fogalmát úgy határozza meg, hogy az a dolog feletti uralmat jelenti. A birtokos az a személy, akinél az adott dolog éppen abban a pillanatban van, vagy joga van arra, hogy nála legyen. A birtokvédelmi eljárás lényege, hogy a birtokost védje meg a jogtalan beavatkozásoktól.

Mit jelent a birtoksértés?

A birtoksértés azt jelenti, hogy valakit megfosztanak annak a lehetőségétől, hogy birtokoljon valamit, vagy bár birtokolja az adott dolgot, ezt nem tudja úgy tenni, ahogy szeretné. Az ilyen esetekben a törvény lehetőséget biztosít a birtokvédelmi eljárás kezdeményezésére, amely során kérhető a birtokállapot helyreállítása vagy a zavarás megszüntetése.

Tipikus birtoksértő magatartások

Számos példa van a mindennapi életben előforduló birtoksértő magatartásokra. Ilyen például, amikor a tulajdonos zárat cserél a bérlő tudta nélkül, vagy amikor egy szomszéd rendszeresen zajonganak késő este. Ezekben az esetekben is igénybe vehető a birtokvédelmi eljárás.

A birtokvédelmi eljárás megindítása

A birtokvédelmi eljárás megindítására egy éven belül van lehetőség a jegyzői hivatalnál. Az eljárás során formanyomtatványt kell kitölteni, amelyen szerepelniük kell a birtokvédelmet kérő és az ellenérdekű fél adatainak, továbbá pontosan meg kell határozni a birtoksértés jellegét. Az eljárási határidő 15 nap, amely alatt a jegyző elbírálja a kérelmet.

A jegyzői eljárás

A jegyző előtt indított birtokvédelmi eljárás gyorsabb és hatékonyabb megoldást kínál a bonyolult bírósági eljárásoknál. A jegyző eljárása során lehetőség van szemlére, személyes meghallgatásra és tanúmeghallgatásra is. A jegyző által hozott határozat azonnal végrehajtható, azonban jogszabálysértésre hivatkozással meg lehet támadni a bíróságon.

Amennyiben szomszédjogi vitáinkra gyors és hatékony megoldást szeretnénk, a birtokvédelmi eljárás megfelelő választás lehet. Érdemes ügyvédi irodához fordulni a részletek és a jogaink alapos megismerése érdekében.